W POSZUKIWANIU CZŁOWIECZEŃSTWA, CZYLI... DIABOLIKA S.J. KINCAID

2/05/2017


Postać Nemezis znana jest z mitologii greckiej jako bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia, uważana za uosobienie gniewu bogów. To właśnie po niej imię otrzymała bezlitosna DIABOLIKA, obrończyni córki senatora – Sydonii. DIABOLIKI to istoty, które zostały wyhodowane specjalnie do roli prywatnych ochroniarzy, cechują się całkowitym brakiem empatii, uczuć, ogromną siłą i niezrównanym przywiązaniem i oddaniem dla swojego właściciela. Każdy kto stanowi niebezpieczeństwo zostaje natychmiastowo wyeliminowany. Zostały zaprogramowane w taki sposób, że nic nie jest w stanie ich powstrzymać i gotowe są poświęcić swoje życie.
Sydonie i Nemezis łączy bliska więź, córka senatora nie traktuje jej jak gorszej istoty, ale jak swoją najbliższą przyjaciółkę. Diabolika czuje obowiązek by chronić swojego właściciela ponad wszystko dlatego też, gdy Sydonia zostaje wezwana na dwór cesarski, w samą paszczę lwa, Nemezis postanawia ją zastąpić. Udawanie drobnej córki senatora jest niezwykle trudnym zadaniem dla muskularnej morderczyni, która nie ma uczuć. Jednak Diabolika nie zastanawia się ani chwili, podejmuje wyzwanie by stać się bardziej ludzka. Od tego zależy życie ich obu.

 Genetycznie zaprojektowana diabolika nie jest jedynym nietypowym motywem, którym posłużyła się autorka. W tej książce mamy do czynienia z futurystyczną wizją ludzkości, prawdziwa mieszanka dystopii i sci-fi. Ludzie mieszkają w kosmosie na ogromnych statkach kosmicznych, które imitują wielkie posiadłości, pośród gwiazd, ale również i planety są zamieszkałe. W tym świecie technologia jest na bardzo wysokim poziomie, chociaż jej rozwój został w pewnym sensie zakazany. Całym imperium rządzi dyktator - CESARZ, który naukę uważa za bluźnierstwo, a każdy, kto przeciwstawi się mu w tej kwestii uznawany jest za heretyka.

Cały system zarządzania społeczeństwem opiera się na starodawnych systemach, skoro jest CESARZ, to istnieją również arystokratyczne rodziny i cała piramida hierarchii. Jest to widoczne na każdym kroku, co jest bardzo ciekawym motywem na tle galaktyki i super technologi. Interesującym i bardzo nietypowym motywem jest to, że cały wygląd elit to zwykła mistyfikacja. Dzięki maszynom zwanym "kosmobotami" są w stanie całkowicie zmienić swój wygląd - kolor skóry, oczu, a nawet kształt twarzy! Również ich fryzury powstają, dzięki technologi za pomocą specjalnych rusztowań - warkocz, zmysłowe upięcie? Wystarczy chwila i fryzura sama się ułoży. Dzięki temu mają więcej czasu na prostacką rozrywką, która jest masowe odurzanie się różnego typu narkotykami.

Skoro jest dwór cesarski to nie może obyć się bez intryg, a tu są naprawdę potężne. Wiadomo, że dyktator zawsze ma swoich zwolenników i przeciwników, toteż toczy się tu zacięta walka o władzę, a diabolika, uważana za córkę senatora - wysoko postawionego heretyka, znajduję się w samym środku tej wojny. 

Świat w "Diabolice" został przedstawiony pierwszorzędnie. To co udało mi się opisać to tylko mały procent tego co wykreowała autorka, zaskakujących elementów jest w "Diabolice" od groma. Do tego wszystkiego dochodzą subtelne wątki - miłosny i przyjaźni, które ciekawią, intrygują i idealnie dopełniają całość, bo nie zapominajmy, że główną bohaterką jest morderczyni, niezdolna do ludzkich uczuć.
Niezwykle interesujący, nietypowy i naprawdę bardzo łatwo przyswajalny.

"Diabolika" autorstwa S.J. Kincaid, to prawdziwy powiew świeżości w tym czytelniczym świecie, gdzie wydawałoby się, że już wszystko było. Polecam! Ja jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona i chcę więcej!

Zobacz także:

0 komentarze