Recenzja gry Voodoo

7/04/2016


Czasem ma się ochotę na długą, wciągającą i wymagającą rozgrywkę, a czasem po prostu chce się wyciągnąć na stół krótką, szybką i zabawną gierkę w gronie znajomych. Do miana takiej właśnie gry zaliczać się może Voodoo od FoxGames

Krótki opis:
Jest to gra karciana - a w zasadzie lepiej pasowałoby tu określenie: imprezowa - dla 2 do 6 graczy w wieku od 7 lat. Czas rozgrywki oscyluje w granicach 20 minut. I jak to w przypadku tego typu produkcji bywa - im większa ilość osób, tym większa frajda.

Zawartość pudełka:
W pudełku niewielkich rozmiarów znajdziemy krótką i dobrze napisaną instrukcję oraz 6 kart pomocy i 91 dwustronnych kart voodoo (na każdej widnieją cztery różne przedmioty w czterech różnych kolorach). Tylko tyle i aż tyle! Bowiem ten kompaktowy zestaw wystarczy nam na kilkanaście do kilkudziesięciu minut świetnej zabawy.


Cel gry:
Jest prosty. Chodzi o ja najszybsze pozbycie się wszystkich kart voodoo, jakie mamy w swoim stosiku (ich ilość zależna jest od liczby graczy). Rozgrywamy trzy rundy, a następnie podliczamy punkty. Wygrywa ta osoba, która uzbierała ich najmniej.

Przygotowanie do gry:
Każdy z graczy otrzymuje swoją kartę pomocy, na której widnieją wszystkie możliwe elementy i kolory występujące na kartach voodoo. Dostaje także swój pakiecik niniejszych kart, kolejno: w grze 2-osobowej: po 45, 3-osobowej: po 30, w 4-osobowej po: 22, w 5-osobowej po: 18 i w 6-osobowej po: 15 kart.

Opis rozgrywki:
Rozgrywkę rozpoczynamy z trzema kartami w ręku, reszta pozostaje w naszym stosiku. Na środek stołu wyrzucana jest losowa karta voodoo, a następnie każdy z graczy stara się jak najszybciej znaleźć symbol i kolor, którego na niej brakuje. Dajmy na to, że jest to: czerwona butelka. W takim wypadku na kartach trzymanych w ręku staramy się odnaleźć właśnie taki przedmiot w dokładnie takim kolorze i szybko wyrzucamy go na stół, dobierając kolejną kartę na rękę. Następnie na tej wyłożonej właśnie nowej karcie staramy się odnaleźć brakujący symbol i kolor (w dowolnym momencie możemy wymienić nasze karty w ręku na te, które są w naszym stosiku). Postępujemy w dokładnie taki sam sposób, jak wcześniej opisano. Runda kończy się w momencie, gdy któryś z graczy bierze do ręki ostatnią swoją kartę. Za każdą kartę, która pozostała w ich ręku lub stosiku gracze otrzymują po 1 punkcie karnym.


Opinia:
Voodoo jest idealną pozycją na posiadówy w gronie znajomych, gdy gadka nie do końca się klei i zaczyna robić się niemrawo. Szybka partia i towarzystwo momentalnie ożywa. Oczywiście, nie jest to gra przeznaczona dla wszystkich bez wyjątku. Są ludzie, którzy będą się przy Voodoo świetnie bawić i są też tacy, którzy bakcyla nie złapią, bądź też po prostu nie dla nich są tego typu gierki imprezowe - sporo osób ma problem z szybkim ogarnianiem sytuacji na stole i pozbywaniem się swoich kart. Trzeba wziąć to pod uwagę, że nie wszystkim będzie dobrze szło i gra im się spodoba.

FoxGames wydało już sporo ciekawych tytułów, a Voodoo jest bez wątpienia grą stricte skierowaną do ludzi, którzy wolą szybkie rozgrywki w większym gronie, przy których nie trzeba opracowywać skomplikowanej taktyki i głowić się nad każdym kolejnym ruchem.

Pudełko wykonane jest solidnie, a wymiary są niewielkie, zatem nie ma kompletnie żadnego problemu, żeby gierkę wrzucić do torby i zrobić niespodziankę przyjaciołom. Instrukcja jest krótka, okraszona przykładami, więc wszyscy w lot pojmą o co dokładnie chodzi. Karty wykonane są porządnie, a grafiki prezentują się bardzo dobrze. Ocena wizualna zatem jak najbardziej na plus w tym wypadku.


Gra jest dobra zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby ten tytuł wyciągnąć na stół i w rodzinnym gronie; dajmy na to - po obiedzie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że maluchy nie będą w stanie nadążyć za szybkim tempem gry i nie będą miały szans w starciu z dorosłymi.

My bawiliśmy się całkiem dobrze przy Voodoo, ale jesteśmy jednak z tych, którzy wolą ogrywać dłuższe i bardziej skomplikowane gry w gronie znajomych. A może po prostu nie jesteśmy w tego typu starcia na refleks zbyt dobrzy? ;)

Tytuł: Voodoo
Gatunek: Gra karciana / imprezowa / na refleks
Wydawca: FoxGames
Ilość graczy: 2-6
Rekomendowany wiek: 7+ (naszym zdaniem dzieci w tym wieku mogą mieć jednak problemy)
Ocena: 7/10

Zobacz także:

0 komentarze