Co nas nie zabije to... - BOOK TOUR - PROGRAM. PLAGA SAMOBÓJCÓW - Suzanne Young

11/09/2015Samobójstwo to bardzo trudny temat. Chyba jeszcze trudniejszy niż śmierć, na którą nie mamy wpływu. Decyzja o samobójstwie to świadomy wybór. Co prawda, spowodowany przeróżnymi sytuacjami, ale to wciąż wybór. "Program. Plaga samobójców" skupia się właśnie na tej tematyce, tyle że decyzja o odebraniu sobie życia nie jest świadoma, to przez ciężką chorobę, plagę, która zbiera żniwo wśród młodzieży.


Coraz więcej nastolatków odbiera sobie życie, w związku z tym powstał specjalny Program, który ma zapobiegać kolejnym tragediom i leczyć chorych. Młodzież, czyli grupa dotknięta plagą, jest pod ciągłą obserwacją. Zarówno w szkole, jak i w domu. Wszelkie zachowania odbiegające od normy są dla służb specjalnych, agentów sygnałem o rozwijającej się chorobie. Nawet rodzice są gotowi wydać swoje potomstwo na pastwę Programu, byleby tylko uratować ich życie. 

Jak wyleczyć kogoś z chęci popełnienia samobójstwa? Jedynym skutecznym i praktykowanym sposobem jest usunięcie zakażonych wspomnień, a następnie umieszczenie tam "logicznych" wydarzeń. Po Programie rozpoczyna się nowe życie. Wyleczeni nie pamiętają o przeszłości, a nawet o tym kim byli.

Brat Sloane padł ofiarą plagi, w związku z tym dziewczyna jest w "grupie podwyższonego ryzyka". Oznacza to, że agenci, rodzice, nauczyciele, a nawet ekspedientki w sklepie - czyli po prostu absolutnie każdy - bez przerwy patrzą jej na ręce. Nawet najmniejsze "zachwianie" z jej strony może skutkować zamknięciem w placówce Programu oraz wymazaniem wspomnień.

"Są rzeczy, które trwają wiecznie i odrodzą się w każdych okolicznościach."

Wspomnienia - tego za żadną cenę Sloane nie chce stracić. Dziewczyna pragnie pamiętać o swoim bracie oraz o każdej jej bliskiej osobie, która odeszła. Nie chce zapomnieć Jamesa i uczucia, które ich łączy, dlatego też na każdym kroku musi być bardzo ostrożna. Przez cały czas nosi maskę normalnej dziewczyny, za wszelką cenę stara się nie wychylać. Dopiero w objęciach swojego chłopaka, gdy są naprawdę sami, może odsłonić swoją prawdziwą twarz i ukazać smutek, który trawi ją od środka. Oboje starają się przechytrzyć program i ukryć smutek, który zaczyna ich już przygniatać.

"Plaga samobójców" to pierwszy tom nowej serii "Program", autorstwa Suzanne Young. Jest to jedna z lepszych, o ile nie najlepsza lektura, jaką miałam okazję przeczytać w ciągu ostatnich miesięcy (a może i roku?). Fabuła bardzo interesująca, trochę przypominająca mi o mojej ukochanej serii "Delirium", a jednocześnie zupełnie inna. Ich wspólnym elementem jest pewnego rodzaju walka, ucieczka przed przymusową i nietypową metodą leczenia. I na tym główne podobieństwo się kończy. 


Gdy zobaczyłam jak obszerna jest "Plaga samobójców", trochę się przeraziłam, bo jeśli nie wciągnęłaby mnie od pierwszych stron, to byłaby to droga przez mękę. Na szczęście już od samego początku okazało się, że "Plaga samobójców" ma w sobie to coś. Coś, co autentycznie mnie zainteresowało, a w dodatku zostało napisane w taki sposób, że chcę się czytać. Pomysł na tę książkę jest oryginalny, a sama fabuła, to jak potoczyły się wydarzenia, było całkowicie nieprzewidywalne. Od początku wyobrażałam sobie tę lekturę zupełnie inaczej, jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

"Plaga samobójców" to taka lektura, przy której zaczyna się rozmyślać o poważnych rzeczach. Z pewnością każdy czytelnik stawia sobie pytanie, jakby postąpił w sytuacji tak okrutnej plagi. Czy poddałby się leczeniu, czy walczył o swoją wolność, wspomnienia, osobowość do samego końca? Czy Program naprawdę jest zły? Czy będąc po drugiej stronie pozwolilibyśmy bliskiej nam osobie zatracić się w szaleństwie, które doprowadzi ją do śmierci? Czy taka postawa nie jest samolubna? W książce została ukazana tylko jedna strona barykady, z którą ciężko mi się zgodzić. Mimo, że bohaterka została ciekawie wykreowana, to nie pochwalam jej wyborów. Mam nadzieję, że w kolejnej części zostaną odkryte kolejne karty i zostanie pokazane jak to jest po drugiej stronie, po stronie Programu.

"Program. Plaga samobójców" i rozważania, które powstały przy jej lekturze, na długo pozostaną w mojej głowie. Jestem niezwykle ciekawa kolejnego tomu, bo po takim zakończeniu, jakie zafundowała Suzanne Young, po prostu nie można nie sięgnąć po kolejny tom. "Kuracja samobójców", czyli drugi tom serii "Program" zaplanowany jest na styczeń 2016, czyli w tym roku już chyba nic nie jest w stanie przebić "Plagi samobójców".
 
Autorka: Suzanne Young
Cykl: Program t.1
Gatunek:  Science-fiction/Młodzieżowa
Liczba stron: 500
Wydawnictwo: Feeria Young


Książkę przeczytałam w ramach akcji Book Tour organizowanego przez

Zobacz także:

0 komentarze