Poznajcie Fangirl! - RAINBOW ROWELL

7/28/2015"Fangirl" to kolejna książka autorki bestsellerowego "Eleonora & Park". Ta książka to wyższy stopień fangirlizmu (if you know what i mean). Opisuje historie dwóch zupełnie różnych (pod względem charakteru) bliźniaczek, które poza tym, że są siostrami, to są też swoimi najlepszymi przyjaciółkami. 


Wren jest towarzyska, lubi imprezować i podrywać chłopaków. Natomiast Cath jest jej totalnym przeciwieństwem. Dziewczyna 3/4 czasu spędza w fikcyjnym świecie, a nawet podczas tego 1/4 czasu, kiedy w nim nie jest, to jej myśli i tak do niego ciągną. W prawdziwym życiu nie radzi sobie zbyt dobrze w kontaktach z ludźmi i nowymi sytuacjami. Cath najlepiej czuje się w świecie Simona Snowa (coś ala Harry Potter). Fikcyjnej postaci z książek dla młodszych czytelników, do której pisze fanfik! Jej wizja kręci się wokół homoseksualnego shippingu głównego bohatera Simona z jego wrogiem Bazem i jest to jej OTP! Co najlepsze - jej fanfik ma całą rzeszę fanów, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne rozdziały "Rób swoje, Simonie".

  
Relacja Cath i Wren ulega zmianie, gdy dziewczyny trafiają do collegu. Wren chce korzystać z nowego życia, a Cath czuje się bardzo nieswojo w nowej sytuacji. W nowym pokoju, z nową "dziwną" współlokatorką, z dala od rodzinnego domu. Ale przecież nie może wiecznie ukrywać się w świecie Simona Snowa.

"Fangirl" to taka lajtowa historia zakręconej na punkcie książki dziewczyny. Cath wręcz oddycha Simonem Snowem! W związku z jej nieporadnością społeczną ma miejsce wiele zabawnych sytuacji. W książce występuje też (inny niż shippingowy) wątek miłosny, który przypomina trochę ten z innej książki Rainbow Rowell - "Eleonora & Park". Historia miłosna w wykonaniu Cath, jak można było się domyślić, jest przeurocza, to tak jakby oglądać takiego małego niezdarnego kotka, który bawi się włóczką!


Motyw przewodni, czyli to o czym tak naprawdę jest "Fangirl" jest bardzo fajnym i przede wszystkim oryginalnym pomysłem. Przeplatanie fragmentów "oryginalnego" Simona Snowa z fanowskimi opowiadaniami Cath (i czasami Wren), w połączeniu z prawdziwym życiem Fangirl, było powiewem świeżości w młodzieżowych pozycjach książkowych.

Akcja "Fangirl" była trochę monotonna i zabrakło mi w niej tego "czegoś", trochę więcej życia, jakichś niespodziewanych zwrotów akcji, napięcia i łamiącego serce, bądź wywołującego jakiekolwiek emocje zakończenia. Bo, powiedzmy sobie szczerze, Rainbow Rowell znów skopała zakończenie.


"Fangirl" to taka lekka młodzieżówka, która na pewno bardziej spodoba się dziewczynom, które łączy coś z fanfikami, bądź też są zdrowo walnięte na punkcie jakiegoś fikcyjnego świata. Dla mnie była to dość przyjemna młodzieżówka, bez szału, ale z pewnością będę ją miło wspominać, chociażby za fenomenalne oddanie klimatu, który towarzyszy Fangirl oraz ogólnie za bardzo oryginalny pomysł.

Autor: Rainbow Rowell
Gatunek: Młodzieżowa
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 380

Zobacz także:

0 komentarze