Czy jest jeszcze dla Ciebie jakaś nadzieja? - 7 razy dziś - LAUREN OLIVER

5/27/2015

“7 razy dziś” jest debiutem autorki Lauren Oliver, którą pewnie większość osób kojarzy z fenomenalnej trylogii "Delirium". "7 razy dziś" została okrzyknięta międzynarodowym bestsellerem, przetłumaczono na dwadzieścia jeden języków. Jest to powieść, która pozostaje w pamięci na długo, a co najważniejsze - naprawdę zmusza do myślenia. Po kilku latach od premiery, Wydawnictwo Otwarte postanowiło jeszcze raz wydać tę książkę, tym razem w nowej, świetnej oprawie graficznej.

Sam Kingston wiedzie idealne życie. Jest ładna, popularna, ma trzy przyjaciółki, z którymi tworzy tzw. “elitę” szkoły średniej. Ma świetnego chłopaka, którego zazdroszczą jej wszystkie dziewczyny. Wszystko pięknie. Bohaterka niczym się nie przejmuje i nie ma powodów do zmartwień. Nie zauważa jednak istotnych rzeczy, które dzieją się w jej życiu."Okazuje się, że tyle rzeczy jest pięknych, jeśli bliżej im się przyjrzeć."
 
Najpopularniejsza dziewczyna w szkole po “ciężkim” dniu panowania, odstresowuje się na wieczornej imprezie, oczywiście, jak zwykle na nic nie zważając. To wszystko jest powodem tragicznej, a w szczególności przedwczesnej śmierci bohaterki. Jednak Sam Kingston niespodziewanie budzi się 12 lutego, w dniu którym zmarła. Niespotykana okazja, by wszystko naprawić. A może to kara od losu? Jednak czy tak zepsuta dziewczyna jest w stanie zrozumieć, co jest ważne, a co nie? Czy spojrzy na swoje poczynania z dystansem i odnajdzie to, co pominęła wiodąc beztroski żywot?„Podobno tuż przed śmiercią całe życie staje człowiekowi przed oczami. 
W moim przypadku było inaczej.”

Książkę "7 razy dziś" miałam okazję czytać już dwukrotnie i za każdym razem równie bardzo mi się podobała. Można powiedzieć, że to właśnie po tej książce, kilka lat temu, narodziła się we mnie pasja do czytania. Jest to jednotomowa powieść, która mimo swojej lekkości potrafi tak namieszać w głowie i otworzyć oczy na niektóre sprawy. Kolejna kopalnia genialnych, bardzo życiowych i przede wszystkim motywacyjnych cytatów.

Zastosowana została tu narracja pierwszoosobowa, dzięki czemu czytelnik może śledzić jakie zmiany zachodzą w nastolatce. Dziewczyna, która kilkakrotnie już umarła, a dalej nie może zaznać spokoju. Wszystkie jej myśli i emocje, które nią targają są rewelacyjnie opisane. Samantha ze zdemoralizowanej nastolatki, która zażywa wszelkie używki, gardzi ludźmi i odpycha swoją rodzinę, próbuje zmienić się  w dobrą dziewczynę. Jednak czy w jeden dzień można naprawić wszystkie krzywdy, które wyrządziła innym przez tyle lat? 

Książka "7 razy dziś" bardzo mi się podobała. Przede wszystkim dała mi dużo powodów do refleksji nad życiem. Zawiera w sobie  wiele mądrości i pokazuje, jak nasze decyzje mogą wpłynąć na przyszłość. Jest to dla mnie bardzo wyjątkowa i szczególna książka. Po prostu skradła mi serce.
"Może dla ciebie jest jakieś jutro.
Może dla ciebie istnieje tysiąc kolejnych dni
albo trzy tysiące, albo dziesięć.
Ale dla niektórych istnieje tylko dziś.
I tak naprawdę nigdy nie wiadomo."
Autor: Lauren Olivier
Gatunek: Młodzieżowa/Science-fiction
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte

Zobacz także:

1 komentarze

  1. Po "Delirium" widać, że Lauren Oliver ma talent. Kto wie, może sięgnę i po "7 razy dziś" ;)
    Zapraszam na mojego nowego bloga:
    http://wpapierowymswiecie.blogspot.com/
    :)

    OdpowiedzUsuń