Recenzja gry - Kostki zostały rzucone!

10/30/2014

Mieliśmy już do czynienia z planszówkami, rozgrywaliśmy też partie w przeróżne karcianki, ale po raz pierwszy postanowiliśmy sięgnąć po coś zupełnie innego. Idea jest ta sama - dobra zabawa w towarzystwie. Jednak forma całkowicie nam obca, bo "Kostki zostały rzucone!", to - jak sama nazwa z resztą wskazuje - gra kościana. Nie zetknęliśmy się jeszcze z taką formą rozrywki i do tej pory turlaliśmy kostkami jedynie w planszówkach, a żeby na przykład przesunąć nasz pionek o kilka pól do przodu.

Wydawcą tej biało-pomarańczowej produkcji jest Foxgames. Przedstawiają nam oni grę w niewielkim, ciekawym pudełku, które na pewno niejednego może zainteresować. Po rozpakowaniu dostajemy 18 pomarańczowych i tyle samo białych kostek, woreczek oraz instrukcję do gry. Dzięki załączonemu woreczkowi możemy zapakować nasze kostki i zabrać ze sobą wszędzie, bo gierka zajmuje naprawdę bardzo mało miejsca. Ot, tyle co paczka chusteczek.

O co chodzi w grze? Rozgrywka trwa 3 rundy i jest dostępna od 2 do 6 graczy. W każdej rundzie wykorzystujemy 12 kostek (6 białych i 6 pomarańczowych). Kolejno turlamy kostkami po stole i jak najszybciej staramy się odnaleźć na nich symbole, które widnieją na obu kolorach. Dla przykładu: Znajdujemy zająca na białej oraz na pomarańczowej kości. Wtedy wykrzykujemy nazwę symbolu i bierzemy wszystkie kostki z tym symbolem dla siebie. Następny rzut przypada graczowi, który zgarnął kości. Rzucamy kolejny raz i znów staramy się wypatrzeć jak najszybciej ikonki na obu kolorach kości. Runda kończy się, gdy na kostkach nie pojawią się te same symbole w dwóch kolorach. Ten, kto zauważy ten fakt krzyczy "Nie ma!" i zabiera pozostałe kostki. W ten sam sposób rozgrywamy 2 i 3 rundę (w każdej wykorzystując po 6 kości z obu kolorów). Wygrywa rzecz jasna ten, kto zbierze najwięcej kostek. W instrukcji znajdziemy także inny wariant rozgrywki, dostępny dla 2-4 graczy, który może urozmaicić grę.

Gra jest na pewno ładnie wykonana i biało-pomarańczowa kolorystyka jest bardzo charakterystyczna. Kostki są niewielkie i poręczne, a symbole na nich przedstawione są wyraźne i dokładnie przedstawione. Bardzo dużą zaletą jest, wcześniej już wspomniany, woreczek, dzięki któremu możemy zabrać gierkę gdziekolwiek chcemy. Zmieści się nawet do kieszeni. Sama instrukcja jest krótka, ale zwięzła - a to przecież najważniejsze. Wykonana również w tej samej kolorystyce, świetnie współgra z kompletem kości.


Już gra w dwie osoby niesie ze sobą masę frajdy. Standardowo - im więcej graczy, tym lepsza zabawa. Idealna gierka na spotkania w gronie znajomych lub w rodzinie. Bardzo prosta i szybka rozgrywka, w której wszystko zależy od naszego refleksu i spostrzegawczości. Na opakowaniu znajdziemy informację, że gra jest od lat 7 i my podtrzymujemy tę opinię. Młodsze dzieciaki raczej nie poradziłyby sobie z tematem. Na pewno nie wszystkim ta gra będzie się podobać, bo nie jest zbyt skomplikowana i tak naprawdę zawsze chodzi w  niej o to samo. Jednak gdy najdzie chęć na szybką grę i przetestowanie swojego refleksu, "Kostki zostały rzucone!" są pozycją idealną. Nie zaleca się rozgrywania partii po spożyciu napojów "wyskokowych", bo wtedy nasze przytępione zmysły mogą sprawić, że zające zamienią się w króliki, wszystkie symbole zleją się ze sobą i ciężko będzie odróżnić kaktusa od kotwicy.


My jak najbardziej polecamy "Kostki zostały rzucone!" od Foxgames. Często wyciągamy ją na stół, żeby nakłonić co leniwszych znajomych do spędzenia czasu przy grach. Ta szybka gierka świetnie nadaje się do tego, by pobudzić apetyt na dalszą rozgrywkę.

Tytuł: Kostki zostały rzucone
Gatunek: Gra na refleks/ spostrzegawczość/ kościana
Wydawca: Foxgames
Ilość graczy: 2-6
Rekomendowany wiek: 7+
Ocena: 7/10

Prezentujemy materiał video, w którym obejrzycie zawartość pudełka oraz przykładową rozgrywkę.


Galeria zdjęć:

Zobacz także:

3 komentarze