Zapowiedź książki "Tylko dzięki miłości"

5/07/2014


21 maja 2014

Tylko dzięki miłości jest pierwszą częścią trylogii, której główną bohaterką jest Zuzanna  Hulewicz (niania Zosi z Drogi do Różan i Wiosny w Różanach). To opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody, romantycznej i szczerej. Nieistotna jest odległość, nieważne są różnice i mijający czas. Prawdziwego uczucia nie zniszczy nawet wojenna zawierucha. Nie da się o nim zapomnieć. Po prostu.
 
 Zuzanna Hulewicz traci w wypadku rodziców i siostrę. Opiekę nad nią przejmuje babcia Jadwiga. Wizyty w dworku w Różanach pod Krakowem, podróże po Europie i do Egiptu,  ważne rozmowy, smakowanie światowego życia sprawiają, że Zuzanna wyrasta na niezwykłą  kobietę. Klimatyczny Kraków lat trzydziestych odchodzi w przeszłość wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Wszystko się zmienia, jednak w Zuzannie rodzi się coś niezmiennego – miłość do Joachima, Niemca, któremu ona też nie jest obojętna. Czy ich uczucie przetrwa wojenną zawieruchę? Taka miłość już się nie zdarza...


Książkę polecają:

W tej książce znalazłam wszystko, co mi bliskie: Kraków, urok przeszłości, romantyczne uczucia. Czytając ją, zanurzyłam się w świecie, który od zawsze pobudzał moje zmysły.  Polecam.

Ada Fijał, aktorka

Poproszono mnie o przeczytanie – na potrzeby nagrania audiobooka – fragmentów książki Tylko dzięki miłości pisanych ręką Joachima. (Historia opowiedziana jest w formie dzienników, którą czytelnicy tak lubią). Dla aktora często pracującego przed mikrofonem – zadanie rutynowe. A jednak już po pierwszej sesji, w domu, z ciekawością zagłębiłem się w lekturze, także fragmentów będących diariuszem Zuzanny… Bogna Ziembicka ofiarowuje nam powieść pasjonującą. Poznajemy zapomniane dźwięki,  barwy i smaki międzywojnia – polskie, pruskie, niemieckie, a także egzotykę dawnego kolonialnego świata. Słyszymy dramatyczne dudnienie młynów historii. Ale przede wszystkim wzruszamy się tylko pozornie banalną prawdą: miłość jest najwspanialszą tajemnicą świata. Tylko dzięki miłości… trwamy.

Paweł Sanakiewicz, aktor Teatru Bagatela w Krakowie
 

Zobacz także:

1 komentarze