Recenzja książki "Jak z bankruta stać się milionerem"

1/25/2013

W dobie kryzysu finansowego zapewne każdy szuka jakiegoś wyjścia z trudnej sytuacji. Jak zarobić? Jakie działania podjąć, by w końcu odbić się od dna? Jak lepiej gospodarować swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi? To tylko kilka z podstawowych pytań, jakie codziennie stawiają sobie ludzie...

Książka pod tytułem „Jak z bankruta stać się milionerem” odpowiada na wiele tego typu pytań. Autorem jest Dr Wojciech Chmielewski – doświadczony trener biznesowy, psycholog i menadżer, który od 12 lat prowadzi szkolenia, mające na celu pomoc innym ludziom w efektywniejszym zarządzaniu budżetem i wyjście z długów.Na moje szczęście – sam nie jestem zadłużony, ale odkąd pamiętam, cierpię na przewlekły brak pieniędzy (wszystko wydaję na książki…!), zatem z ciekawością przyjrzałem się recenzowanej dziś pozycji. Miałem nadzieję, że może autor wymyślił jakąś genialną strategię na pomnażanie funduszy.

Na pewno trzeba przyznać jedno – książka jest napisana ciekawie i wyczerpująco. Mimo, iż nie jestem zwolennikiem wszelkiej maści poradników, to czytałem z umiarkowanym zainteresowaniem.

Wojciech Chmielewski nie jest samozwańczym rekinem biznesu, gdyż swoje metody przetestował na własnej osobie. Mając lat 23 założył swoją pierwszą działalność, która całkiem dobrze prosperowała. Jednak Chmielewski nie był jeszcze wtedy dobrym strategiem finansowym i 4 lata później skończył z zadłużeniem rzędu 600 tysięcy złotych, bez firmy i żadnego majątku czy oszczędności. Przez pewien okres czasu był zdruzgotany, jednak postanowił się nie poddać i niedługo potem za pożyczone kilka tysięcy złotych założył kolejną działalność i z każdym nowym dniem stawiał kolejny kroczek w drodze do wyjścia z tarapatów. Po 6 latach systematyczności i samozaparcia Chmielewski wyszedł na wymarzone ZERO, po czym zaczął zarabiać.

Książka skupia się na uświadamianiu czytelnika o różnorakich możliwościach działania, a główną metodą jest tu podejście psychologiczne do problemu finansowego. Autor tłumaczy strategię opartą na 4 poziomach prawdy, która według niego jest sukcesem programu oddłużania. Czyny, Myśli-Intelekt, Emocje-Psychika oraz Duch, to właśnie według niego kategorie, na których każdy powinien się skupić. Jest tu między innymi mowa o systematyczności, konsolidacji kredytów, ograniczaniu złych nawyków, cięciu kosztów oraz wszelkich możliwych sposobach oszczędzania i zarabiania.

Moim zdaniem autor niestety Ameryki nie odkrył, ale na pewno udało mu się zebrać sporą część wskazówek w „drodze do milionera” w swojej publikacji, niektóre z nich sam wprowadzę w życie. Zastosowany w poprzedzającym zdaniu cudzysłów ma tu rolę kluczową, bowiem nie uważam, aby faktycznie książka ta zrobiła z kogoś rekina finansjery. Gdyby istotnie tak było, w naszym kraju nie byłoby kryzysu. Wszyscy leżeliby wygodnie w sześciogwiazdkowych hotelach i sączyli drinki z palemką.


Tytuł: "Jak z bankruta stać się milionerem"
Autor: Wojciech Chmielewski
Gatunek: Poradnik
Liczba stron: 224
Ocena: 6/10

Zobacz także:

0 komentarze