Recenzja książki "Skończ z cierpieniem, ciesz się życiem!"

12/30/2012

„Skończ z cierpieniem, ciesz się życiem!” to poradnik autorstwa Byron Katie. Twórczyni rewolucyjnej metody uzdrawiania psychicznego i duchowego. Od 1986 roku podczas darmowych , publicznych spotkań tysiące ludzi zapoznało się z tym niecodzienny sposobem na rozwiązanie problemów.

PRACA (z ang. THE WORK) pomaga w zmaganiach z codziennymi sprawami takimi jak miłość, związek, seks, zdrowie, praca, rodzina i z tymi trudniejszymi jak choroba czy śmierć. Metoda ta ma na celu skuteczne rozpoznawanie i kwestionowanie myśli wywołujących stres, a co za tym idzie, cierpienie.
Ta książka jest tylko uzupełnieniem tego systemu, zawarte w niej zostały cytaty, przypominające o mądrości tej metody.  W pięciu rozdziałach zaprezentowane zostały myśli i anegdotki z życia autorki. Przypomina to trochę małą biblię PRACY. Dodatkowo, w kilkustronicowym wstępie zostało krótko opisane czym jest PRACA oraz podstawowe zasady dotyczące jej stosowania.

Niestety mnie ta metoda nie przekonała. Prawa, którymi się rządzi ani trochę mi nie odpowiadają.  Autorka wielokrotnie nawiązuje do osoby boskiej, co jest niezgodne z moimi przekonaniami. Po za tym większość cytatów zamieszczonych w tej książce przepełnionych jest egoizmem. Rozumiem, że czasami należy stawiać siebie na pierwszym miejscu, jednak nie jest to zawsze dobre wyjście. Najbardziej zdenerwował mnie fakt, że według autorki nie można nikogo kochać, można jedynie kochać swoją opowieść o tej osobie. W każdej złej nowinie odnajdywać to co dobre - tego podobno uczy PRACA. Uważam, że każdy człowiek powinien od czasu do czasu zaznać cierpienia. Cierpienie pomaga zdefiniować to kim jesteśmy, dzięki niemu rozwijamy w sobie umiejętność empatii i nie stajemy się nieczułymi bestiami.

Jest to dosyć cienka książka, opatrzona śliczną okładką. Nie zajmuje dużo miejsca, więc fani PRACY będą mogli bez problemu z nią podróżować. Wewnątrz wszystko wygląda bardzo estetycznie, teksty są równo rozmieszczone z przyjemną dla oka czcionką.

Uważam, że ta książka jest dobra dla osób, które straciły sens życia lub są ciężko chore. Znajdą w niej pewnego rodzaju oparcie, które pomoże im przetrwać ciężkie chwile. Dla większości młodych, buntowniczych ludzi niestety kompletnie się nie nadaje. My poznajemy świat i w większości przypadków nie chcemy by ktoś narzucał nam swoje zdanie.


Autor: Katie Byron

Gatunek: Nauki społeczne

Wydawnictwo: G+J

Liczba stron: 240        

Zobacz także:

0 komentarze