Recenzja książki „Mądrości Shire”

12/26/2012

Jeśli jeszcze nie zapuściłeś włosów na stopach, nie pykasz fajki i nie założyłeś przydomowego ogródka, to nie jesteś prawdziwym hobbitem! Książka „Mądrości Shire” autorstwa Noble Smitha pokaże ci jak szybko i skutecznie zostać jednym z nich! Serio.

Pierwsze, o czym chcę tu nadmienić, to wspaniałe polskie wydanie, które zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Co prawda format niewielki, ale mamy twardą oprawę z bardzo ładną okładką wykonaną, można powiedzieć, w nieco komiksowym stylu, więc jak najbardziej w me gusta.Ale o czym właściwie jest książka? „Mądrości Shire” jest swoistym przewodnikiem do życia w spełnieniu i szczęściu, niczym właśnie hobbici, którzy, jak niektórzy wiedzą, wiodą całkiem sielski żywot w swoim pięknym kraiku zwanym Shire właśnie. Jest tu także bardzo wiele przemyśleń i opinii autora na temat dzisiejszego egzystencjalizmu, społeczeństwa, nowych technologii i wielu wielu innych aspektach XXI wieku.

Dlaczegóż nie założyć plecaka i ruszyć w wielokilometrową pieszą wyprawę, dlaczegóż nie wylegiwać się do południa lub też dlaczego w urodziny to my musimy otrzymywać prezenty, a nie obdarowywać nimi swoich przyjaciół? To właśnie kilka kwestii tu poruszanych, jednak oprócz tego można dzięki autorowi spojrzeć również inaczej na twórczość Tolkiena. Sam Noble Smith jest wielkim fanem pisarza i rokrocznie czyta „Władcę Pierścieni”, „Hobbita”, czy też „Silmarillion” i dzięki jego spostrzeżeniom możemy spojrzeć na to wszystko również z innej perspektywy. Wychwycić wątki, których dotąd nie potrafiliśmy dostrzec. Odnaleźć głębszy sens w świecie Śródziemia.

Moim zdaniem nie jest to książka skierowana jedynie do miłośników Tolkiena. Owszem, oparta jest na jego dziełach, bohaterach i rasach, jakie wykreował, ale osoba niezaznajomiona tak dobrze z tematem również odnajdzie się w tym wszystkim. Poza tym w „Mądrościach Shire” niemal każda strona jest opatrzona stosownymi przypisami, które ułatwiają zdecydowanie odnalezienie się w temacie. Z drugiej strony – przymus ciągłego zerkania na dół strony może też trochę zniechęcić czytelnika, ale to już jest indywidualna sprawa.

Bardzo dużą zaletą w książce Noble Smitha jest bez wątpienia jego nienachalny styl z odrobiną dobrego humoru. Autor nie narzuca nam swoich przekonań, a co najważniejsze – nie robi tego wszystkiego bezpodstawnie. Trzeba tu wspomnieć, że zdecydowanie można mu przypiąć łatkę prawdziwego hobbita – wszystkie rady, jakimi nas raczy są przez niego przetestowane. Można nawet powiedzieć, że sam stara się żyć jak mieszkańcy Shire. Ze swojego domu zrobił norkę (och, nie dosłownie!), lubi uraczyć się dobrym piwem, zjeść syty posiłek, pyknąć fajeczkę i pobiesiadować ze swoimi przyjaciółmi. Smith pokazuje nam w swojej książce zalety takiego stylu życia, jaki wybrał on dla siebie i swojej rodziny.

Jednak oprócz tego są tu poruszane także bardzo ważne sprawy życia codziennego, z którymi nie każdy musi się zgodzić, ale na pewno większość skłonią one do chwili zastanowienia. Dokąd zmierza ten świat? Czemu ludzie żyją w ciągłym pośpiechu, nie mając chwili dla najbliższych? Jak ważną sprawą jest miłość i przyjaźń? Co to znaczy być odważnym?

W „Mądrościach Shire” nie zabrakło również i kilku rzeczy negatywnych. Mianowicie -  jako osoba zaznajomiona nieco z twórczością J.R.R. Tolkiena wyłapałem kilka nieścisłości odnośnie przytoczonych przez Smitha sytuacji. Jednak może to po prostu zwykłe niedopatrzenie ze strony autora lub też tłumacza. W każdym razie nie jest to nic, z czego można by było robić tragedię. Natomiast odnośnie samego tekstu recenzowanej książki, to niekiedy autor powtarzał wspomniane już wcześniej sytuacje i wykorzystywał je do argumentowania czegoś innego lub też porzucał w pewnym momencie wątek i odbiegał od niego, by po kilku stronach znów do tego wrócić. Wprowadzało to czasem nieco chaosu w treści.

Mimo drobnych minusów, znaczną przewagę mają tu plusy. Książka zdecydowanie warta jest polecenia wszystkim! Nie mówię, że na zawsze zmieni ona Twoje życie, ale na pewno skłoni Cię do kilku chwil refleksji i dostarczy odrobiny rozrywki, a przy tym będziesz mógł poznać mieszkańców Śródziemia (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś)! No, i nie można zapomnieć o bardzo ciekawych dodatkach, jak przepis na „hobbicką zupę piwną z grzybami”, test na hobbita oraz krótki poradnik „jak założyć mały hobbicki ogródek”. Trzeba sprawdzić!

Autor: Noble Smith
Gatunek: Publicystyka
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 232              
Ocena: 8/10

Zobacz także:

8 komentarze

 1. Ciekawa pozycja :) Może się skuszę...
  Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne :)
   Polecam, bo warto :)

   Usuń
 2. Ta książka zdecydowanie mnie nie zachęca. Może inaczej spojrzałabym na nią, gdyby nie zgranie w czasie z ekranizacją "Hobbita". Wszelkie wydawane teraz tytuły nawiązujące do powieści Tolkiena są dla mnie zwykłym korzystaniem z jej nagłośnienia przez film i próbą wyciągnięcia z ludzi dodatkowych pieniędzy. A ja nie zamierzam w tym uczestniczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że jest to próba wyciągnięcia pieniędzy, ale każdy ma swój własny rozum i jedni skorzystają, inni nie :)
   Moim zdaniem jednak warto sięgnąć po tę książkę. Sam raczej nie czytuję takiego gatunku, ale mi do gustu przypadło :)

   Usuń
 3. Chyba kupię:) Moja drużyna harcerska nazywa się Hobbitki, więc bardzo chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! :) Cieszę się, że moja recenzja zachęciła cię do przeczytania tej książki :) Sądzę, że nie pożałujesz!

   Usuń
 4. Ciekaważ jestem 'hobbickiego ogródka'. ;-)
  Jestem bowiem od niedawna fanką ogrodów i od lat kilku twórczości Tolkiena.

  Żyć długo i szczęśliwie - to dopiero coś.
  Z pewnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja co prawda własnego ogródka nie mam i założyć nie zamierzam, ale dla miłośników tego rodzaju spędzania wolnego czasu znajdzie się kilka ciekawostek :)

   Jestem pewien,że autor książki żyje szczęśliwie (niemal każde jego słowo to potwierdza) :) Czy jednak będzie żyć długo? Tego nie wiem, ale serdecznie mu życzę :)

   A tobie polecam książkę :)

   Usuń