Recenzja książki "Wielka Księga Opowieści o Czarodziejach t.1"

8/16/2012

Okazuje się, że wątek magii i brodatych jegomościów dziedziną tą się parających nie został całkowicie wyczerpany. Ba! Wielka księga opowieści o czarodziejach (tom 1) udowadnia, że nawet czytelnik, który siedzi w temacie po uszy może być mile zaskoczony różnorodnością i nieprzewidywalnością tekstów. Nie trzeba przecież długiej brody i fikuśnej czapki, aby mianem czarodzieja się tytułować…

W antologii znajdziemy opowiadania osadzone w przeróżnych realiach, a każde z nich jest napisane przez innego zagranicznego autora. Większość to znani i doceniani pisarze fantastyki.  Są tu utwory krótsze i dłuższe. Niektóre zostały przygotowane specjalnie na okazję wydania owej książki, inne zostały wybrane ze zbiorów pisarzy. Mamy tu całą gamę opowiadań pisanych w zupełnie innej konwencji, jednak każde z nich trzyma się tematyki mistyki i magii.


Kilka z nich jest naprawdę oryginalnych, jak na przykład Rower wiedźmy czy Gra magicznej śmierci. Autorzy pokazują nam, że magia może być obecna wszędzie i w każdej chwili. Może ukrywać się za każdym rogiem, tam gdzie nigdy byśmy się jej nie spodziewali. Może wyglądać zwyczajnie i pospolicie, lecz może być także niebezpieczna, co obrazuje prawie każde opowiadanie.

Okładka, według mnie, pozostawia wiele do życzenia. Nie przyciągnęła mojego wzroku. Opowiadania, jak niemal w każdej antologii, są nierówne. Jedne zainteresowały mnie w większym stopniu, inne w mniejszym, ale ogólne wrażenie po przeczytaniu książki jest pozytywne. Jednak zawsze mogło być lepiej.

Niektóre z utworów otwierają przed nami całkiem nowe możliwości i nieodkryte dotąd przez nikogo aspekty magii, przez co jest to pozycja obowiązkowa dla osób lubujących się w tym temacie.

Autorzy: Robert Weinberg, Michael Moorcock, Tom Holt, Diana Wynne Jones, John Morressy, Clark Ashton Smith, Steve Rasnic Tem, Richard A. Lupoff, Doug Hornig, Tim Pratt, Michael Kurland
Opracował: Mike Ashley
Seria/cykl wydawniczy: Wielka Księga Opowieści o Czarodziejach t.1
Gatunek: Fantasy/Science-fiction
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ocena: 6/10

Zobacz także:

0 komentarze