Recenzja książki "Pretty Little Liars. Kłamczuchy"

8/07/2012

Na serię Pretty Little Liars trafiłam przez zauroczenie serialem o tym samym tytule, który powstał na podstawie tej powieści. Był to strzał w dziesiątkę. Pomimo, że scenariusz serialu był niemal identyczny do tego, co znalazłam w książce, czytałam dalej z zapartym tchem.

Jest to historia o, z pozoru zwykłych, nastolatkach. Pięć przyjaciółek. Każda inna. Nikt nigdy nie pomyślałby, że może je coś połączyć, a jednak. Udało się to pewnej dziewczynie. Gwiazda miasteczka Roosewood. Bogata, popularna, śliczna blondynka. Dziewczyna, dzięki której w jednej chwili możesz znaleźć się na szczycie drabiny towarzyskiej. To właśnie spotkało cztery, niczym się nie wyróżniające, dziewczyny. 


Alison, bo to o niej mowa, sprawiła, że życie Arii, Hanny, Emily i Spencer całkowicie się zmieniło. Zyskały nie tylko wysoki status w licealnym społeczeństwie, ale także przyjaźń i mnóstwo, mnóstwo sekretów. Niestety, nie wiedziały, jak długo przyjdzie im cieszyć się tym „nowym życiem”. Nie zdawały sobie sprawy, jak Alison nimi manipuluje. Jedno z ich babskich spotkań kończy się kłótnią, Alison wychodzi i już nigdy nie wraca. Dla pozostałej czwórki oznacza to koniec przyjaźni.

Charakterystyczną cechą „Pretty Little Liars” jest podzielenie rozdziałów na bohaterki. Dzięki temu możemy bliżej poznać każdą dziewczynę z osobna. Życie byłych przyjaciółek ponownie się zmieniło od czasu nagłego rozstania z Alison. Każda z nich w pewien wyjątkowy sposób była związana z liderką grupy, a także coś jej zawdzięczała. Podczas tych „indywidualnych sesji” poznamy problemy, na jakie natrafiły nastolatki. Możliwe nawet, że odnajdziemy w nich cząstkę siebie. 

Po zaginięciu Alison bohaterki całkowicie się od siebie oddaliły. Jednak złośliwy los znów je połączył. Ponownie za jej sprawą. Gdy wiadomość o zaginięciu popularnej blondynki prawie ucichła, a wszyscy pogodzili się z myślą, że jej nie ma, dziewczyny zaczynają dostawać dziwne wiadomości. Wiadomości o rzeczach, które wiedziała tylko zaginiona przyjaciółka. Ktoś poznał ich najstraszniejsze sekrety i jest gotów je wykorzystać.

„Pretty Little Liars” czyta się lekko i przyjemnie. Moim zdaniem jest skierowana głównie do młodzieży, jednak starsze grono lubiące tajemnice i lekki dreszczyk, na pewno odnajdzie w niej coś dla siebie. Odrobinę przerażające jest to, że autorka – Shara Shepard napisała tą książkę w oparciu o swoje przeżycia z okresu dojrzewania. Serdecznie polecam całą serię „Pretty Little Liars”.  Książki oraz serial.


Autor: Sara Shepard
Seria/cykl wydawniczy: Pretty Little Liars tom 1
Gatunek: Młodzieżowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Liczba stron: 288
Ocena: 7/10


Inne moje recenzje z tej serii:


 

Zobacz także:

4 komentarze

 1. Uwielbiam PLL! Na pewno wpadnę tu częściej :)
  Zapraszam do mnie :
  http://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. :D Super siostra! czekam na kolejne części o ile chcesz je tu przedstawić!! xoxo wss. -O

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy wyszła pierwsza książka? (dokladna data)
  Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24.08.2011 :)
   Mam nadzieję, że pomogłam :)

   Usuń