Recenzja książki "Pretty Little Liars. Bez Skazy"

8/09/2012

„Bez skazy” jest drugim tomem z serii „Pretty Little Liars”. Książka rozpoczyna się retrospekcją z ważnego wydarzenia w życiu pięciu przyjaciółek. Przeżyły coś, co miało już na zawsze połączyć je ze sobą. Tajemnica, którą miały skrywać aż po grób. Dla jednej z nich nie trwało to długo..

Po pogrzebie Alison dziewczyny mają okazję porozmawiać ze sobą po raz pierwszy od trzech lat. Każda z nich odczuwała ulgę myśląc, że to koniec z tajemniczymi wiadomościami. Dzielą się ze sobą informacją o tym, co je spotkało w ostatnim czasie i, ku swojemu zdziwieniu, okazuje się, że prześladowca o każdej z nich wie coś, o czym powiedziały tylko Alison.Mimo tego, że ciało ich najlepszej przyjaciółki spoczywa głęboko w grobie - tajemnicze wiadomości nie ustają. Dziewczyny pomimo, że bardzo się od siebie oddaliły, muszą znów się do siebie zbliżyć i zacząć działać razem. Nowe wiadomości od anonima podpisującego się jako „A” (A jak Alison), przybierają coraz groźniejszą formę. Zdaje się, że na każdym kroku ktoś je obserwuję i tylko czeka, aż powinie się im noga. Nasze bohaterki nie doceniają geniuszu ich prześladowcy i nie raz wpadają w pułapkę przez niego przygotowaną. Ma to dla każdej z nich fatalny skutek.

Dziewczyny starają się odbudować swoją przyjaźń. Jednak nie są w stanie zaufać sobie na tyle, by wyjawić tajemnicę, o których wie „A”. W związku z tym, żadna z nich nie potrafi zatrzymać tego szalonego pociągu, w którym się znajdują.

Na dodatek, jakby dziewczyny miały mało kłopotów, do miasta wraca Toby. Ostatnia osoba, którą chciałyby mieć teraz w pobliżu. Ktoś kto zna całą prawdę o tamtej nocy, tak jak jedna z bohaterek. Nikt nie wie dlaczego chłopak znów pojawił się w miasteczku. Jedynym sensownym powodem byłaby zemsta. Bo cóż innego można robić w miejscu, gdzie wszyscy Cię nienawidzą i uważają za dziwaka? Dodajmy do tego kryminalną przeszłość i już wiemy, że przebywanie w jego towarzystwie nie przyniesie nic dobrego. Niestety jedna z czterech przyjaciółek tego nie wiedziała.

Tak jak w poprzednim tomie - fabuła przedstawiona jest z punktu widzenia każdej “kłamczuchy”. Pozwala nam to poznać ich straszliwe sekrety, których nie chcą wypuścić na światło dzienne. Książka została utrzymana w dobrym tonie. Autorka użyła prostego języka, dzięki czemu, nim się obejrzymy - jesteśmy na ostatniej stronie. Czując niedosyt, bo przecież jeszcze tyle jest do wyjaśnienia... Dlatego sięgamy po kolejny tom.

Autor: Sara Shepard
Seria/cykl wydawniczy: Pretty Little Liars t.2
Gatunek: Młodzieżowa
Liczba stron: 315
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte

Zobacz także:

0 komentarze